Sulėtėjusi medžiagų apykaita: padės sportas ir dieta

2018-04-09

Ne paslaptis, kad nuo metabolizmo arba medžiagų apykaitos didele dalimi priklauso turime liekną ar putlesnę figūrą. Net jei galime didžiuotis lieknomis kūno linijomis, tai truks ne amžinai – nuo maždaug 30-ies mūsų medžiagų apykaita žymiai sulėtėja. Ką gi daryti, siekiant pagerinti savo metabolizmą?

Metabolizmas – tai cheminės reakcijos, vykstančios kiekvienoje ląstelėje, kurių metu organizmas produktuose esančias maisto medžiagas paverčia energija arba kalorijomis. Šios medžiagos reikalingos organizmo audinių statybai, palaikymui, atstatymui ir veiksmingam funkcionavimui.

Metabolizmas taip pat nulemia, kiek kalorijų per dieną reikia sudeginti. Kuo greitesnė žmogaus medžiagų apykaita, tuo daugiau kalorijų yra sudeginama. Kaip viskas vyksta? Jei suvalgius maisto produktą, tuo metu organizmui nereikia energijos, kalorijos pavirsta riebalais. O jeigu Jūs jautėte „teisėtą“ alkį, visos jos bus sunaudotos organų ir jų sistemų darbui.

Medžiagų apykaita daugiausiai priklauso nuo genetikos. Nepaisant to, koks greitas Jūsų metabolizmas bebūtų, su amžiumi jis lėtėja, todėl darosi vis paprasčiau priaugti nereikalingų kilogramų ir vis sunkiau jų atsikratyti. Tai susiję su mažesniu fiziniu aktyvumu, raumeninės masės praradimu bei tiesiog organų senėjimu.

Laimei, yra būdų kovoti su lėtėjančia medžiagų apykaita. Pagrindiniai iš jų – sportas ir mityba.

Moksliškai įrodyta, kad medžiagų apykaitą pagreitina bet kokia fizinė veikla, tačiau veiksmingiausi – jėgos pratimai ir aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės. Jėgos pratimams priskiriamas svorių kilnojimas, pratimai treniruoklių salėje ar tiesiog pratimai atliekami su savo kūno svoriu. Šių treniruočių dėka išsaugosite raumenų masę, kas ir lemia medžiagų apykaitos greitį.

Aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės (HIIT) – tai treniravimosi metodika, kuomet atliekami intensyvūs anaerobiniai pratimai su trumpomis pertraukomis tarp jų. Tai gali būti greitas bėgimas, plaukimas, dviračio mynimas, šuoliai ir pan. HIIT treniruotės vyksta ir sporto klubuose. Beje, HIIT pratimai padeda deginti kalorijas net ir po treniruotės. Vadinamasis „after burn“ efektas pasireiškia dėl to, kad po intensyvios treniruotės raumenims vis dar reikia energijos atsistatymui.

Kas liečia mitybą, reikėtų vadovautis auksine taisykle – jei nenorite priaugti papildomų kilogramų, nevartokite daugiau kalorijų, nei galite sudeginti. Tačiau drastiškai sumažinti suvartojamų kalorijų kiekio taip pat nereikėtų, mat negaudamas pakankamai kalorijų, mūsų organizmas supras, kad artėja badmetis ir ims kaupti maisto atsargas – užuot degindamas riebalus, ims deginti raumenis.