Ką ir kada valgyti prieš treniruotę?

2017-10-30

Nusprendęs sportuoti ir daugiau judėti, žmogus, pirmiausia, pagalvoja apie treniruočių procesą – ko ir kada atsisakyti savo dienotvarkėje, kad spėtų bent valandą paplušėti sporto salėje. Vieni pasirenka rytines treniruotes prieš darbą, kitiems patogu pasportuoti per pietų pertrauką, dar kitiems – patogiausia sportuoti vakare, nes tada jie jaučiasi energingiausi. 

Kaip bebūtų, nesvarbu, kuriuo paros metu sportuojama – svarbu žinoti, ką ir kada vertėtų valgyti prieš treniruotę. Mokslas čia yra nemažas, tačiau trumpai apibendrinus – PASISTIPRINTI PRIEŠ TRENIRUOTĘ BŪTINA.

  • Kiek laiko prieš treniruotę turėčiau pavalgyti? Jeigu sportuojate dienos metu, po normalių pietų (į kuriuos įeitų baltymai, angliavandeniai ir riebalai), turėtų praeiti bent dvi-trys valandos, kol būtų uždegta žalia šviesa treniruotės pradžiai. Taigi, jei pietaujate 12 valandą, tikėtina, kad tinkamiausias laikas treniruotei būtų 14-15 Svarbiausia, kad jaustumėte savo kūną ir jo poreikius. Yra žmonių, kuriems net ir po tiek laiko, intensyvios treniruotės metu, pasidaro negera, ima pykinti. Tokiu atveju reikėtų valgyti arba mažesnę porciją pasirinkto patiekalo, arba jo nevalgyti išvis ir rinktis nedidelį užkandį 40-60 minučių prieš bet kokį intensyvesnį fizinį užsiėmimą.
  • Sportuoju ryte, ką daryti tokiu atveju? Vyturiai, kurie sportuoja prieš darbą/studijas/mokyklą, tikėtina, kad prieš treniruotę nespės suvalgyti sočių pusryčių. Tokiu atveju, atsikėlus ryte, 40-60 minučių prieš treniruotę galima suvalgyti lengvai virškinamo maisto, kuris suteiks energijos. Pavyzdžiui, vadinamam pre-workout puikiai tinka džiovinti vaisiai, bananai, nedidelė porcija vaisių kokteilio, pilno grūdo duonos riekelė su kava, graikinis jogurtasobuolys su trupučiu riešutų sviesto.
  • Kaip žinoti, kiek angliavandenių, riebalų ar baltymų turiu suvalgyti? Svarbu žinoti, kokio dydžio porciją pasirinkti pre-workout užkandžiui. Vargintis su sudėtingomis skaičiuoklėmis nebūtina, jeigu neturite tam laiko. Paprasčiausias matavimo aparatas yra jūsų delnas. Jeigu prieš treniruotę renkatės valgyti angliavandenius – pilnas delnas pasirinkto užkandžio yra pats tas. Jeigu vartosite baltymus – pusė delno, o jeigu pasirinksite riebalus – tik ketvirtadalis delno. Kiekviena medžiaga prieš, per ir po treniruotės atlieka tam tikrą funkciją (apie tai – vėliau), todėl į skirtingo dydžio porcijas reikėtų atkreipti dėmesį.

Svarbiausia, kad treniruočių procese patys suprastumėte, kas jums tinka labiausiai. Suprasti savo kūną ir jo poreikius – darbas nelengvas, bet duokite sau laiko ir po kelių bandymų atrasite tai, kas jums tinka labiausiai.

Įrašą parengė „Lemon Gym“ sporto programų vadovė Neringa Jermalaitė. Apsilankykite jos asmeniniame tinklaraštyje „Sporto Zona“.